05/ 25. ÚNOR 1969 DEN ČINU

 „Vítězný únor“

25. únor 1948 býval komunisty označován jako „vítězství pracujícího lidu nad buržoazií a reakcí“, zkráceně „Vítězný únor“, tedy den definitivního vítězství komunistického převratu v poválečném Československu pod vedením Klementa Gottwalda.

25. únoru předcházela vládní krize a spor kvůli přeložení několika policejních důstojníků Sboru národní bezpečnosti (SNB) mimo Prahu. Přeložení měl na starost komunistický ministr vnitra Václav Nosek. Na protest proti tomuto činu podali 20. února demisi ministři vládních demokratických stran. Komunisté v čele s Klementem Gottwaldem navrhli prezidentovi republiky demisi přijmout a doplnit vládu převážně komunisty. Prezident Edvard Beneš pod tlakem událostí 25. února demisi přijal, a Gottwaldovi tak ve všem vyhověl. Komunisté se dostali k moci a už si ji vzít nenechali. Naší zemi vládli 41 let.

Po návratu od prezidenta Beneše Klement Gottwald na Václavském náměstí, provázen aplausem davu, mimo jiné prohlásil: ,,Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy přesně tak, jak byly podány, přijal.“


Sdílet na :